אודות העמותה  

הצפון הקרוב: עמק המעינות – בית שאן – גלבוע – גליל תחתון.

אזור פורח ושופע מים וטבע. מיקומו על מפגש צירי האורך והרוחב של ישראל, נופיו היחודיים, שפע מעיינות, אתרים היסטוריים בעלי חשיבות בינלאומית, אתרי בילוי, טבע ונופש, מסלולים לרכיבת אופניים, פריחת האביב והאקלים הנוח בעיקר בחורף, מושכים לאזור מטיילים רבים. מיקום האזור הוא בדיוק במרחק קפיצה קטנה שמאפשר שקט וריחוק מהמולת העיר וקרוב מספיק כדי להגיע גם לביקור קצר.

עמק המעיינות, טומן בחובו למעלה מ-30 מעיינות קסומים. בעמק, מספר בתי כנסת עתיקים המעידים על יישוב יהודי ששיגשג. ההתיישבות בעת החדשה החלה במבצע "חומה ומגדל" אשר במסגרתו עלו להתיישב קיבוצים ומושבים באזור, והם קבעו את גבולות המדינה שבדרך. העמק הוא מסדרון עולמי לנדידת העופות. למעלה מחצי מיליון חסידות עוברות כאן פעמיים בשנה, בסתיו ובאביב בדרכן מאירופה לאפריקה, ועוד מיליוני ציפורים נעצרות כאן לתקופת החורף. בריכות הדגים הרבות הן מוקד משיכה למגוון רב של עופות דורסים ועופות מים. צפרים חובבים מכל העולם מגיעים לאיזור עם משקפותיהם לצפות בעופות.

בלב העמק שוכנת העיר בית שאן מן הערים הקדומות בארץ, פנינה היסטורית המספרת סיפור מרתק של תקופה רוויה ומלאת תהפוכות, ששיאה מתגלה בגן הלאומי בית שאן שבצפון העיר. ראשיתה בתל בית שאן מהתקופה הכלקוליתית, העיר נכבשה ע"י המצרים, כעבור כמה מאות שנים בלבד עברה לידי הפלשתים, ובה הם הוקיעו את גוויית שאול המלך לאחר הקרב בגלבוע. בית שאן הוקמה מחדש כעיר הלניסטית ונקראה "סקיתופוליס" ובתקופה הרומית הגיעה לשיא גדולתה. כיום ביקור בעיר ובסביבתה מאפשר הצצה אותנטית אל עולמם של תושבי האיזור וחוויות מגוונת היוצרות קשר משמעותי בין אנשים והכרות שונה וייחודית עם הווי החיים הישראלי. המגוון האנושי והתיירותי של האיזור מאפשר לכל אחד למצוא את תחומי העניין שלו ויותר מכל להתחבר לישראל באופן אישי ומשמעותי כל כך. ניתן לבקר בבתי אנשים ולחוות את סיפורי העלייה מארצות שונות, לטעום מאכלי עדות ולהכיר מקרוב תרבויות שונות ומגוונות.

הר הגלבוע מתנשא לגובה של 500 מ' מעל לפני הים. הנוף המרשים מפסגותיו משקיף לכל צפון הארץ: החרמון, רמת הגולן, הגליל, הכרמל והרי השומרון. בהר הגלבוע נפל שאול המלך על חרבו בקרב עם הפלשתים, כאן חיבר דוד המלך את "קינת דוד" המפורסמת. בחודשי האביב הגלבוע מדהים בעושר של פרחי בר, הבולט בהם הוא אירוס הגלבוע, הגדל רק כאן. רוב שטחו של ההר הוא שמורת טבע שמאוכלסת בבע"ח רבים, ביניהם נציגים מדבריים. למרגלות הגלבוע שוכן עמק חרוד, ובהמשך לו הנופים הפתוחים של רמת יששכר והגליל התחתון.

הגליל התחתון מאופיין באקלים נוח ומשופע ביערות קק"ל ובשמורות טבע. ייחודו של הגליל התחתון מתאפיין במענה תיירותי לכל ארבעת הדתות, בית הכנסת העתיק בארבל מתקופת המשנה, קרני חיטין למוסלמים, הכנסיה על התבור ודרך "הבשורה" בה צעד ישו מנצרת עד לכינרת החשובים מאוד לנצרות וקבר יתרו "נבי שועיב" האתר הקדוש ביותר לעדה הדרוזית. בגליל התחתון כ- 200 ק"מ של שבילי אופנים שחלקם בשמורות הטבע וחלקם הם שבילים המחברים בין היישובים השונים הממוקמים באזור. הגליל התחתון הוא איזור חקלאי ובשל כך משופע באטרקציות חקלאיות \תיירותיות.

תיירות הצפון הקרוב
קיבוץ בית השיטה 10801
טל: 04-6532854
פקס: 04-6532896
אימייל: Hagit@yardend.org.il